עניין של שם

רגיל
עניין של שם

שיחת מ'נשמע עוררה אצלי זיכרון של תהליכי בחירת השם שעברנו כבר פעמים, פעם לבת ובפעם השנייה לבן..
אומרים ששם זה דבר חשוב, גם הלא מאמינים מייחסים איזשהו קשר בין שם למידת השתלבות או הצלחה או ההופכי שלהם. והורים מתחבטים ביחד או לבד מה השם המוצלח עבור הגוזל שלהם, יש כאלה שיודעים ויש שרוצים להכיר קודם, יש שמתייעצים ברב או בודקים בקבלה, מחשבים ערכים מספריים או מסתכלים על מולד הירח אל מול השמש ומנח גלקסיית אלפא-סנטורי, חלק יודעים איזה שם זה לא יהיה בגלל איזה טראומת עבר, שמועה או קונוטציה רעה שמתחברת לשם. חלק רוצים שם מיוחד או עם משמעות וחלק רוצים שם רגיל (עם משמעות). חלק מתווכחים, כולם מתפשרים
ובסוף גם כולם אוהבים את השם שהם בוחרים..

בחירת שם- טייק 1: עלמה

במהלך ההיריון חשבנו, אשתי ואני, כל אחד לעצמו וגם קצת ביחד, אבל אף אחד מאיתנו לא היה נעול על שם במיוחד והחלטנו לפגוש אותה (כבר ידענו שזו בת) ואז להחליט על שם מתאים.
טוב, להחליט זה מילה חזקה, יש בה עוצמה ואיכויות של פעולות או תהליכים שנעשו. במקרה שלנו ובהתחשב באופי שלי, של אשתי ושלנו כזוג, אני חושב שלהשתמש במושג 'זרמנו' יהיה יותר קרוב למה שהתרחש בפועל, ואם להיות נאמנים לאמת אני חושב שלשנינו רעדו הביצים/ות מלקחת החלטה לגבי השם, במיוחד שלאף אחד מאיתנו לא היה, כנראה, העדפה מיוחדת.

הלידה הגיעה ועברה, פגשנו אותה ואפילו הספקנו להכיר עוד איזה שבוע-שבועיים, וכל מה שהגענו אליו מבחינת השם זה כמה פסילות ואיזשהו עיקרון לפיו האותיות המרכיבות את שמה של הבכורה יהיו מתוך השמות שלנו. עיקרון יפה, מלאי מוגבל, בגלל העובדה שאני ואשתי חולקים כבר שלוש אותיות, היא – מעיין ואני – עמירם.
אחרי כמעט שלושה שבועות שבהם הבכורה היא בובה/בובי/פיצקית, התחיל גם לחץ מבחוץ – מה קורה עם שם?
ומבפנים – מה קורה עם שם????

כבר כמעט וננעלנו על שם שאהבנו אבל לא ישב בול (לפי התחושה) – עופרי (או בלי ו'?), ולכן אשתי ואני החליטה לשאול איזה רב מקובל, דרך משהי שאיזה קרובת משפחה מכירה. הוא ביקש 3 שמות, רשמנו את השם + שני שמות נוספים שלא ממש רצינו. סופו של תהליך, השם נפל ואנחנו מוכנים מראש כמובן, עם תהליך טרי של חשיבה מכמעט אפס.
עובר עוד שבוע אולי קצת יותר (בהורות טרייה לזמן יש נטייה להימתח ולהתעוות), הסבתות, בעיקר שלי, בלחץ שהילדה בלי שם… אני הופך באותיות עד שמבין הקשקושים על הדף מציצה אלי עלמה, השם עלמה – ע' ומ' משותפות, אהבתי. ומה עם השאר? קמתי והפכתי בספרי השמות השונים שהתאספו אצלנו ומצאתי שהאות ל' היא אות חזקה ומומלצת למי שנולד ביום/חודש ואפילו תאריך ספציפי… והאחרון אמרתי לעצמי שעם האות ה' אי אפשר לפספס אצל כל רב שלא נבדוק.
שמח וטוב לב הלכתי לאשתי חמוש בשם + טיעונים והסברים שמסתבר שלא הייתי צריך כי היא אהבה מיד, בכל זאת הסברתי, כי השקעתי, ואז היא אהבה יותר ומצאה גם עוד פרושים ופרשנויות (עולם, נשמה), הרב כצפוי אישר וכך חודש וחצי, פחות או יותר כמה ימים, אחרי הלידה בפועל פיצקית הפכה לעלמה.

קוריוז מעניין בהקשר זה (קוריוז?? WTF??? איזה ביטוי של זקן..הזדקנתי)  – כשאמא שלי התקשרה לסבתא (המרוקאית) שלי לספר לה על הבחירה, סבתא שלי שאלה אם מצאו שם לילדה, אמא שלי ענתה כן, עלמה. סבתא כנראה לא שמעה את הכן וכנראה גם לא הבינה ענתה בכעס: (מנקודה זה הסוגרים הם תוספות שלי לדברים של סבתא) "מה (זאת אומרת) על מה? על מה (צריך) שם?? ילד צריך שם!"

בחירת שם – טייק 2: יהונתן

הריון שני, שוב אנחנו בשלב בחירה, יודעים שזה בן ומתחילים לגלגל שמות בשיח יותר עירני ופעיל בגלל בעובדה שמנקרת באחורי הראש שהפעם יש דד-ליין קצר הרבה יותר.
חמושים בתובנה זו ועדיין בלי שם, הלידה הגיעה ועברה וקצב פסילת השמות היה גבוה יותר מקצב העלאת השמות, התינוק השתחרר בריא ועכשיו הברית מתקרבת. בלילה שלפני הברית הגענו לשני שמות, קראנו לתינוק בשניהם והוא הגיב ליהונתן, או שסתם הייתה לו עווית בבטן, כך או כך אני ואשתי התרגשנו והשם נראה לנו נכון..
יום למחרת, יהונתן בידיים שלי ישנוני, מעגל של אנשים סביבי, תערובת של פרצופים מוכרים ולא מוכרים, חם לי..
"… תי למול?" – אני מתעורר, מה?
"אתה ממנה אותי למול את הילד?" המוהל שואל, "כן" אני אומר בפה יבש ומניד את הראש חצי כוח, גם כדי לתת לעצמי קצת אומץ..
אני סוקר את המעגל שמקיף אותי, מחפש איזה פתח בין האנשים שכאילו ייתן אות לבריחה.. אין, אני מוסר את יהונתן
הוא מכין, שר, מברך ושואל אותי – "יהונתן" אני אומר, "יהונתן" הוא אומר ומבט שואל.. "כן" אני מהנהן- "עם ה'?" הוא מוודא, אני מניד לחיוב
"יהונתן" הוא מכריז לקהל, ובכי קצר ומופתע עולה מברכי אבא שלי, הסנדק, שמחזיק את הבן שלי – יהונתן

 


זה היה הסיפור שלי – וזה כבר הסיפור של אור (כותב מוכשר כדאי לקרוא)

 

תגובה אחת »

  1. פינגבק: החוזה | I-Dad

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s